Jakie są funkcje chipa w kartridżu?

Co raz częściej wkłady z tuszem do drukarek atramentowych są wyposażane w chipy - miniaturowe układy scalone. Co dotyczy tonerów do drukarek laserowych micro chipy już od dawna pozostają ich integralną częścią. Co o nich wiemy oraz jaką funkcję pełnią elektroniczne układy?

Zacznijmy od krótkiego przedstawienia chipów

1. Chipy montowane w kartridżach to miniaturowe urządzenia, które odpowiadają za bezpośredni lub radiowy kontakt z drukarką.

2. Z reguły chipy montowane są w formie niewielkich układów scalonych, w tylnej części kartridża.

3. Posiadają niewielką pamięć do przechowywania istotnych dla działania drukarki informacji.

4. Czasem niektóre modele posiadają procesor, który w znacznym stopniu przyśpiesza komunikację pomiędzy kartridżem a drukarką.

5. Niektóre wersje dysponują układem scalonym nadzorującym dostarczanie energii do procesora.

6. Chipy zapewniają ochronę przed niebezpiecznymi dla sprzętu elektronicznego skokami napięcia.

Chipy zazwyczaj pozyskują i przechowują w sobie specyficzne informacje takie jak:

1. Przypisanie do regionu – w zależności od regionu produkcji chipy mogą się różnić. Na ich podstawie można stwierdzić np. gdzie została wyprodukowana drukarka lub z jakiej serii pochodzi zamontowany kartridż.

2. Przechowują informacje niezbędne do właściwego zarządzania poziomem tuszu:

• aktualny poziom tuszu lub tonera zapisywany jest w pamięci chipu;

• jeśli drukarka „zapyta” o poziom tuszu lub tonera, chip wysyła informację zwrotną.

3. Przechowuje bieżące informacje na temat działającego kartridża:

• chip gromadzi dane na temat ilości wydrukowanych stron;

• chip gromadzi dane na temat ilości wydrukowanych pikseli (pokrycie strony);

• jeśli drukarka „zapyta” o ilość stron oraz aktualne pokrycie atramentem, chip wyśle informację zwrotną.

Wczesne wersje kartridżów nie przechowywały statystyk związanych z ilością wydrukowanych stron czy pokrycia strony. Aktualnie te dwie funkcje są już standardem, jednakże nie zawsze działają w 100% idealnie. Tyle wiemy na temat chipów, przejdźmy zatem do następnego pytania.

Co aktualnie robi chip?

1. Jeśli kartridż jest używany, drukarka wyśle do niego zapytanie o ilość wydrukowanych stron, pokrycie stron atramentem oraz szacowany czas do całkowitego wyczerpania atramentu lub tonera. Oprócz ścisłej współpracy z drukarką, chip przechowuje informacje na temat przypisania do regionu, numer kartridża czy datę jego produkcji.

2. Drukarka jest urządzeniem nadrzędnym, gdyż jej oprogramowanie zawsze wysyła zapytanie do chipu, nigdy na odwrót. W sloganie informatycznym/komputerowym urządzenie główne określamy jako „master”.

3. Chip to urządzenie podrzędne, potocznie określane jako „slave”. Z racji swojej funkcji chip musi odpowiadać na stawiane w dowolnym czasie przez drukarkę pytania. Chip wykorzystuje w tym celu odpowiednie kodowanie oraz następujące informacje:

• szczegóły na temat kartridża np. numer jego partii;

• przypisanie kartridża do regionu.

4. Nietypowe lub niewłaściwe skalsyfikowane przez chip informację mogą skutkować powiadomieniem o błędzie, wyświetlanym przez ekran drukarki lub monitora. Niepoprawnych informacji chip w żaden sposób nie jest w stanie zastąpić.

Za co chip nie odpowiada?

1. Chip tylko pośrednio kontroluje poziom atramentu – jak pisaliśmy powyżej, wszystkie zapytania pochodzą od drukarki. Drukarka zapisuje w pamięci chipu aktualny stan tuszu, ilość wydrukowanych stron czy pokrycie tuszem. To właśnie dlatego w pamięci chipu zapisywane są takie komunikaty jak „niski poziom atramentu” lub „brak atramentu”. Zapisane w pamięci chipu informacje można usunąć, choć czasem jedyny wyjściem pozostaje kupno nowego kartridża.

2. Chip nie przerwie drukowania po przekroczeniu ustalonej przez producenta liczby stron – chipy nie posiadają takiej funkcji, jedynie przechowują informację. Przerwać drukowanie może jedynie drukarka.

3. Chip nie szacuje pozostałej ilości atramentu lub tonera – za szacunkową ilość pozostałego atramentu odpowiada drukarka, która na podstawie ilości wydrukowanych pikseli oblicza aktualny poziom tuszu. Niektóre wersje drukarek korzystają z elektronicznych lub optycznych metod szacowania ilości atramentu.

4. Chip nigdy nie powiadamia o błędach – jeśli drukarka nie widzi lub nie potrafi odczytać chipu, użytkownik otrzyma powiadomienie o błędzie. Informacja o błędzie zawsze pochodzi od drukarki, nie od chipu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl