Aktualizacja firmware drukarek plagą rynku zamienników
Aktualizacja firmware drukarek plagą rynku zamienników

Czym jest firmware drukarki?

Firmware jest oprogramowaniem umieszczanym w artykułach elektronicznych (na przykład w drukarkach), które pomaga uruchamiać i sterować funkcjami tego urządzenia. Sterowanie, monitorowanie oraz wymiana informacją z urządzeniem elektronicznym odbywa się właściwie przez firmware.
Za pomocą podłączenia urządzenia do komputera większość typów firmware’ów można zaktualizować. Producenci drukarek często korzystają z możliwości aktualizacji firmware w celu naprawienia błędów lub polepszenia funkcjonalności drukarki. Tym nie mniej, ponieważ firmware ma również wpływ na działanie materiałów eksploatacyjnych, producenci drukarek często nadużywają tej funkcji w celu zmiany funkcjonalności lub blokowania zamiennych chipów na materiałach eksploatacyjnych.

Skala nadużycia aktualizacjami firmware drukarek

Udowodniono, że 9 producentów drukarek na szeroką skalę wykorzystuje aktualizację firmewaru do „optymalizacji” funkcjonalności chipów na kartridżach. Dla przykładu, w ciągu tylko 2015 roku Samsung dokonał aż 270 aktualizacji firmware’u do swoich drukarek laserowych, HP, Brother oraz Epson z kolei odznaczyli się wspólnie 90 aktualizacjami oprogramowania na drukarkach atramentowych. Co raz częściej na rynku materiałów eksploatacyjnych mają miejsce „trzescienia” wywoływane aktualizacja firmware do drukarek. Według danych producenta zamiennych chipów do tuszy i tonerów, firmy Apex, co roku producenci aktualizują firmware prawie w 60% najlepiej sprzedających się drukarek.

Firmware – zagrożenie dla rynku materiałów eksploatacyjnych

Producenci alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek już są przyzwyczajeni traktować aktualizacje firmware jako potencjalne ryzyko swojego biznesu. Tym nie mniej nikt nie może oszacować jak duże jest to ryzyko. Nikt nie potrafi sobie wyobrazić co będzie się działo, jeśli producenci drukarek postanowią dokonać aktualizacji firmware na wszystkich drukarkach jednoczesnie.
Uderzy to nie tylko w producentów chipów, firmy trudniące się prodykcją i regeneracją kartridzy i dystrybutorów lecz także i w użytkowników końcowych. Mało który łańcuch dostaw potrafi wytrzymać cios w postaci drastycznego napływu zwrotów, odszkodowań oraz kosztów utylizacji wyprodukowanych tuszy. Nic więc dziwnego, ze cały rynek materiałów eksploatacyjnych traktuje obecnie aktualizację firmware drukarek jako największe zagrożenie dla siebie.
Można też zrozumieć i producentów drukarek, którzy używają aktualizacji firmware jako narzędzia do ograniczenia rynku zamienników. W epoce Internetu jest o wiele łatwiej jest przepchnąć małą aktualizacje firmwaru niż pozywać w sadach przeciwko rzeszy dużych i mniejszych producentów zamienników.
Wiele firm działających w sektorze zamienników do drukarek bardzo poważnie traktuje zagrożenie aktualizacji firmware. Nie brakuje jednak i takich, co lekceważą ten czynnik. Paradoksalnie jednak, że wśród ostatnich znajdują się także sami producentów drukarek. Tak, doświadczenie z ostatniej „globalnej” aktualizacji, dokonanej przez HP we wrześniu 2016 roku pokazuje, że podobne zagrywki negatywnie wpływają na wybór drukarki przez użytkowników końcowych dla których dostępność alternatywnych materiałów eksploatacyjnych jest jednym z najważniejszych parametrów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl