8 sposobów jak zmusić drukarkę rozpoznawać zamienniki
8 sposobów jak zmusić drukarkę rozpoznawać zamienniki

Czy posiadany przez Ciebie model drukarki marki Samsung, HP, Brother, Canon, Ricoh lub Epson nie rozpoznaje nowego zbiornika z tuszem lub tonera? Problem ten coraz częściej dotyka użytkowników z całego Świata, nie jesteś więc sam! Drukarka niewykrywająca tonera lub kasety z tuszem, to jeden z najczęściej występujących problemów. Niezależnie od sprzętu i jego marki, użytkownicy coraz częściej poszukują skutecznego sposobu, aby rozwiązać irytujący problem.

Dlaczego tak się dzieje?

Drukarki niestety należą do jednych z bardziej kapryśnych sprzętów peryferyjnych do komputera. Wiadomość o błędzie wyświetlana na ekranie drukarki lub komputera może przybierać różną formę. Użytkownicy najczęściej skarżą się na jeden z następujących komunikatów:

• brak kompatybilności drukarki z tonerem;

• drukarka nie wykryła kasety z tuszem;

• niski poziom lub całkowity brak tuszu;

• nie zainstalowano kartridża.

W przypadku drukarek HP możemy również napotkać:

• kartridż zablokowany;

• włączona ochrona kartridża.

Istnieje 5 głównych przyczyn wyżej wymienionych komunikatów.

1. Błąd kasowania pamięci wewnętrznej

Drukarka automatycznie powinna rozpoznać nowy zbiornik z tuszem, a także zresetować pamięć wewnętrzną, aby poziom atramentu lub tuszu był wyświetlany prawidłowo. Czasem zdarza się, że drukarka wciąż widzi stary zasobnik z tuszem.

2. Pasek ochronny

Niemalże każdy wkład zabezpiecza pasek ochronny, który należy usunąć. W zależności od modelu drukarki, niezerwana folia może utrudnić lub całkowicie uniemożliwić drukowanie.

3. Brudny/uszkodzony chip

Nowe wersje zasobników z tuszem posiadają miniaturowy chip, który między innymi informuje o ilości atramentu w zbiorniku. Czasem elektroniczny układ może być zanieczyszczony lub uszkodzony. W razie niewykrycia kartridża przez drukarkę, warto dla pewności przeczyścić styki.

4. Oprogramowanie

Najnowsze modele drukarek samoistnie łączą się z Internetem w celu pobrania aktualizacji. Częste aktualizacje oprogramowania mogą wprowadzać nowe funkcje lub powodować komplikacje z wykrywaniem niektórych kartridżów/tonerów.

5. Kartridż chroniony – drukarki HP

Firma HP wprowadziła w niedawnej aktualizacji oprogramowania funkcję zabezpieczającą kartridż. System wykrywa kasetę z tuszem i automatycznie przypisuje ją do posiadanej drukarki. Montując zbiornik w innym urządzeniu otrzymamy komunikat o błędzie. Tryb ochrony można wyłączyć w ustawieniach drukarki.

Resetowanie pamięci drukarki – prosta sztuczka, która może pomóc

Najgorszą rzeczą jaką można zrobić w razie problemów to frustracja i wykrzykiwanie epitetów w kierunku drukarki. W większości przypadków resetowanie pamięci drukarki rozwiąże problem. Jak zresetować pamięć?

1. Na początku wyciągnij nowy kartridż i zastąp go starym. Zostaw włączoną drukarkę na 10 minut.

2. Zastąp stary kartridż nowym. Te dwa proste kroki powinny rozwiązać Twój problem. Jeśli tak się nie stało należy podjąć dalsze kroki.

3. Wyjmij nową kasetę oraz połóż ją w czystym i bezpiecznym miejscu.

4. Wyłącz drukarkę korzystając z przycisku zasilania.

5. Wyciągnij kabel zasilający z kontaktu. Uwaga, punkt 4 i 5 należy wykonać osobno.

6. Zostaw drukarkę na 10 minut.

7. Włóż kabel zasilający drukarkę do kontaktu (nie naciskaj jeszcze przycisku zasilania).

8. Zamontuj nowy kartridż.

9. Włącz przycisk zasilania.

Powyższe operacje powinny zresetować pamięć drukarki, dzięki czemu będziesz mógł drukować korzystając z nowego kartridża.

Jeśli to nie zadziała…

Metalowe styki znajdziemy najczęściej w tylnej części pojemnika z atramentem. Wystarczy poszukać miejsca z płaskimi paskami w kolorze miedzi/metalu. Uwaga, niektóre modele nie posiadają chipów. Jeśli kartridż posiada chip podążaj za poniższymi wskazówkami:

1. Wyłącz drukarkę i wyciągnij kabel zasilający z gniazdka (dla drukarek atramentowych można zignorować ten krok).

2. Sprawdź czy metalowa płytka styka się z punktem przyłączeniowym wewnątrz drukarki.

3. Suchą i niestrzępiącą się szmatką przetrzyj styki oraz punkt przyłączeniowy. Czyszcząc styki zachowaj szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić wrażliwego mechanizmu drukarki.

4. Włóż kartridż i włącz ponownie zasilanie.

5. Spróbuj wydrukować dokument.

Kroki od 1-5 powinny rozwiązać problem zabrudzonych styków i podzespołów drukarki.

Jeśli drukarka ciągle nie widzi kartridża zerknij tutaj

Zaprezentowane porady nie przyniosły żadnego rezultatu? W takim przypadku upewnij się czy:

1. Zdjąłeś wszystkie paski/folie ochronne z kartridża. Czasem nawet mały fragment paska zabezpieczającego całkowicie uniemożliwia drukowanie.

2. Upewnij się czy zakupiony zamiennik kompatybilny jest z posiadanym modelem drukarki. Wbrew pozorom czasem nie trudno o pomyłkę.

3. Jeśli zakupiłeś właściwy zamiennik sprawdź czy kartridż jest dobrze zamontowany.

4. Sprawdź czy są nowe aktualizacje do oprogramowania drukarki. Czasem instalacja aktualizacji rozwiązuje problem.

Kroki od 1-4 nie pomagają? Istnieje możliwość, że zakupiłeś wadliwy/uszkodzony zamiennik. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze sprzedawcą i poprosić o wymianę zakupionych akcesoriów eksploatacyjnych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl